header

Entydigt svar på enkät

Den enkät som lämnades ut till samtliga hyresgäster i Kristinebergsområdet i december rörande synpunkter på fördelningen av tvättider har nu sammanställts. Av de svar som har inkommit tycker nästan 82 % att det ska vara 4 pass/månad x 3 timmar för 1-2 ROK och 6 pass/månad x 3 timmar för 3 ROK och större. Med enkätsvaren som stöd har ledningen beslutat, att så snart det är tekniskt möjligt, genomföra en omprogrammering av tvättiderna.

 VD Benoni Ingelsjö är mycket nöjd med att det har varit möjligt med en så snabb process och tycker att det är bra att vi kan tillmötesgå hyresgästernas önskemål.

 

Förutom de utökade antalen tvättpass som införs för större lägenheter kommer det att vara möjligt för alla att köpa till tvättpass till 50 % reducerat pris under 2012. Ett tvättpass varar i 3 timmar. Tvättpassen köps 10 st i taget och kostar ursprungligen 250 kr. Kostnadsnivån för 10 st tvättpass har förankrats med Hyresgästföreningens representanter vid det senaste Boinflytandekommittémötet.

Under 2012 kommer vi att lämna 125 kr i rabatt och kostnaden blir då 125 kr/10 tvättpass.

 

Här kan du se de olika tvätt/torkinstruktionerna.